از کجا شروع کردم؟

من در سال 85 دیپلم زراعت و باغبانی گرفتم خیلی از مورادی که به آن علاقمند بودم را امتحان کردم. اولین مورد، ساخت یک گلخانه خانگی بود! گلخانه 9 متر مربعی در گوشه حیاط که خیلی سریع شکست خورد! از عمده ترین دلایل شکست گلخانه خانگی ام موارد زیر بود:

– احداث در محل اشتباه که باعث شد زمستان ها نور خیلی کمی وارد گلخانه شود!

– عدم اطلاع از سیستم گرمایشی. با اجاق خوراک پزی اقدام به گرمایش گلخانه کردم که منوکسید کربن گیاهانم را از بین برد!

– عدم شناخت دوپوش و موارد کاربرد و نحوه نصب آن. زمستان رطوبت گلخونه به شدت بالا بود چون نمیدانستم دوپوش چیست!

این تجربه تلخ در مقیاس بزرگتر تکرار شد!

از سال 85 تا 89 به تحصیل در رشته باغبانی پرداختم. در اواخر سال 90 اولین گلخانه خود را که 80 متر بود برای کاشت سبزیجات اجاره کردم. این اولین گام رسمی من برای ورود به بازار کار بود. که متاسفانه در همان سه ماه اول ورشکست شدم! عدم شناخت کافی بازار، فاصله زیاد اطلاعات دانشگاهی با تجربه، بزرگ بودن مقیاس گلخانه، انتخاب محصول اشتباه عوامل اصلی ورشکستگی من بودند.

تصمیم گرفتم تجربه کسب کنم!

سال 92 که از مقطع کارشناسی ارشد گیاهان زینتی فارغ التحصیل شدم طبق تجربیات تلخ قبلی خود تصمیم گرفتم در کنار تحصیلات دانشگاهی حتماً تجربیات کار در گلخانه را نیز کسب کنم. در یک شرکت سازگاری گیاهان کشت بافتیبه عنوان سرکارگر استخدام شدم. دو سال در این شرکت بصورت عملی و تجربی تمام نکات فنی که باید برای مدیریت گلخانه را می‌دانستم آموختم! اما یک اتفاق مسیر زندگیم را تغییر داد!

از کار بیکار شدم!

از سال 94 بخاطر مشکل دیسک کمر ناشی از کار غیراصولی در گلخانه از کار افتاده و بیکار شدم. متاهل شده بودم و بدهی هایم زیاد شده بود! در این مدت توانستم با روش نگهداری گیاهان زیر نور مصنوعی به تجربیات جالبی برسم. البته چون مستاجر بودم تنها فضایی که داشتم شومینه منزلمان بود!

کسب و کارم را راه اندازی کردم!

پس از تجربیات خوب و بد زیادی که در طی این چند سال بدست آورده بودم کسب و کار آنلاین خود را با نام دیجی باغ راه اندازی کردم. کار ما آموزش آنلاین و اینستاگرامی نگهداری از گیاهان آپارتمانی بود.در دفتر مرکز رشد شهرستان محلات یک اتاق و یک میز به من دادن که با یک کامپیوتر معمولی که اقساطی خریده بودم دیجی باغ راه اندازی شد! چند ماه بعد اولین سایت فروشگاهی گل و گیاه با قابلیت ارسال توسط پست در سال 96 را ایجاد کردم و با همان نور مصنوعی اقدام به تولید و فروش گل و گیاه کردم.

 

رویای گلخانه امانم را بریده بود!

با اینکه شکست های بدی در مدیریت گلخانه داشتم اما بخاطر تجربه موفق دو سال کارگری و با درآمد فروشگاه اینترنتی یک گلخانه 50 متری در یک زمین اجاره ای ساختم! کسب و کارم اوج گرفت و در کمتر از شش ماه این فضا برای من کوچک شد! یک گلخانه سیصد متریو بعد 200 متر دیگر اضافه شد. یک سال بعد به 1200 متر گلخانه رسیدم و نام دیجی باغ را به سبزواره تغییر دادم. 

سه واحد مجزا راه اندازی کردم!

تمام گلخانه هایی که اجاره کرده بودم را تحویل دادم و سبزواره را به سه قسمت مجزا و مستقل تقسیم کردم. یک گلخانه 400 متری تولید، یک واحد 120 متری فروشگاه آنلاین با قابلیت نگهداری گیاهان زیر نور مصنوعی و یک واحد 120 متری آموزش در زمینه ساخت گلخانه خانگی و گیاهان آپارتمانی! این سه واحد مستقل اما به هم کاملاً مرتبط بودند.