اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
0
(0)

نگهداری از گیاه موز

در حالی که موز را که یک گیاه گرمسیری هست عده زیادی به عنوان درخت از آن یاد می‌کنند، از نظر علمی موز یک گیاه علفی بزرگی است و نه یک درخت. به این معنی که این گیاه ساقه چوبی ندارند. گلهای موز معمولاً در بهار ظاهر می شوند و تبدیل به میوه های گوشتی، کشیده، سبز یا زرد خواهند شد.

این گیاهان می توانند گیاهان آپارتمانی خوبی باشند البته اگر نور کافی در منزل داشته باشید. معمولاً در اکثر منازل بخاظر فراهم نبودن شرایط میوه نمی دهند و بیشتر تزئینی محسوب خواهند شد.

 در حالی که بیشتر گونه ها در آب و هوای گرم بهترین رشد را دارند، موزهایی که تا حدی مقاوم در برابر سرما باشند نیز وجود دارد. این گیاه را در مکانی نگهداری کنید که از باد شدید در امان باشد، زیرا برگ های آن به راحتی آسیب خواهند دید.

در طول فصل رشد (بهار تا پاییز) ، درختان موز نیازمند آبیاری کافی هستند. ممکن است برای حفظ رطوبت کافی خاک، مجبور باشید روزانه آبیاری کنید، به ویژه در هوای گرم اینکار لازم و ضروری است. گیاهان همچنین در طول فصل رشد به کوددهی منظم نیاز خواهند داشت. میوه موز در اواخر تابستان روی خوشه ای زیبا شکل می گیرد. هنگامی که میوه سبز می شود، می توان آن را از ساقه جدا کرد و در یک فضای خشک و خنک قرار داد تا رسیدن آن به پایان برسد.

شرایط نگهداری:

نور: اکثر انواع گیاهان موز ترجیح می دهند در زیر نور کامل آفتاب رشد کنند، به این معنی که در اکثر روزها حداقل شش ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند. با این حال، تعداد کمی از گونه ها به راحتی می سوزند و در سایه بهتر رشد می‌کنند. نور زیاد اما غیرمستقیم برای طیف زیادی از ارقام این گیاه مناسب است.

خاک: این گیاهان عاشق خاک غنی با زهکشی خوب و PH خاک کمی اسیدی هستند. آنها معمولاً تحمل کمی در برابر شوری خاک دارند. ترکیب پیت ماس و پرلیت و ورمی کولیت میتواند گزینه خوبی برای این گیاه باشد.

آبیاری: درختان موز گرمسیری هستند و از جنگل های بارانی سرچشمه می گیرند، بنابراین به آب زیاد و رطوبت هوا نیاز دارند. به طور مرتب آبیاری کنید تا مطمئن شوید که خاک به طور یکنواخت مرطوب است. از آبیاری زیاد خودداری کنید که می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود.

دما: این گیاهان در شرایط گرم و مرطوب رشد می کنند، اما درجه حرارت شدید را دوست ندارند. حتی درختان موز مقاوم به سرما نیز دمای بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد را ترجیح می دهند. دمای سرد و شرایط خشک می تواند باعث مرگ سریع گیاهان شود.

رطوبت: آنها بهترین عملکرد را در صورت کاشت در گروه های بسیار نزدیک به هم دارند، زیرا این امر به حفظ رطوبت در برگ ها کمک می کند. هوای مرطوب برای گیاه موز لازم و ضروری است و در این شرایط برگ ها شادابی و نشاط زیادی پیدا کرده و رشد گیاه بیشتر خواهد شد.

کوددهی: هر ماه یکبار در بهار و تابستان که فصل رشد موز است گیاهان را با کودهای کامل طبق متن پک کودهای ضروری تغذیه کنید. موز برای باردهی به شدت به تغذیه نیاز دارد.

تکثیر: بهترین روش تکثیر موز جدا کردن پاجوش های آن است. برای اینکار حتما دقت کنید پاجوش ها به قدری بزرگ شده باشند که ریشه مجزا تشکیل دهند. بعد از جدا کردن پاجوش ها با ریشه آنها را در خاکی که توصیه شده است بکارید.
هرس: موز را بعد از برداشت میوه هرس می‌کنند. برای اینکار معمولا یک پاجوش را در طول فصل رشد روی گیاه اصلی حفظ کرده و بعد از برداشت میوه، گیاه اصلی را از ارتفاع یک متری برش می‌دهند. بعد از برش پاجوش رشد کرده و جایگزین گیاه اصلی می‌شود. قسمت مانده از گیاه قبلی را نیز بعد از خشک شدن جدا می‌نمایند.

تعویض گلدان: درختان موز می توانند در گلدان نیز رشد کنند، اما به طور کلی برای رشد مطلوب حداقل به یک گلدان خیلی بزرگ نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که گلدان دارای سوراخ های زهکشی بزرگ و زیاد است و از مخلوط خاک مناسب که گفته شد استفاده کنید. مزیت گلدان کردن درخت موز این است که می توانید آن را به داخل خانه بیاورید تا از هوای سرد و نامناسب محافظت شود. با این حال ، درختان موز گلدانی نیاز به آبیاری و تغذیه بیشتری دارند. این گیاهان به احتمال زیاد به حداکثر اندازه خود نمی رسند و ممکن است میوه ندهند. با این حال، بسیاری از مردم آنها را برای شاخ و برگ زیبایشان نگهداری می‌کنند. هر ساله یا هر دو سال یکبار بسته به میزان رشد گیاه می‌توانید گیاه را به گلدان بزرگتر منتقل کنید.

 

 مشکلاتی که ممکن است برای آشیانتوس شما پیش بیاید:

برگ ها جمع و چروکیده می‌شوند؟
ممکن است شته به گیاه حمله کرده باشد. برگ ها را به دقت بررسی کنید

برگ ها آویزان شده اند؟

آبیاری کم می‌تواند باعث آن باشد دقت کنید آبیاری را زیاد به تعویق نیندازید.

نوک برگ ها خشک و کناره آنها قهوه‌ای شده؟

هوای خشک می‌تواند باعث این اتفاق شود. موز گیاهی است که در مناطق گرم و مرطوب رشد می‌کرده.

برگ ها پاره و زخمی شده اند؟
در اثر نور مستقیم و یا بیماری های قارچی یا جابجایی هوا با شدت زیاد می‌تواند این اتفاق بوجود بیاید.

برگ ها زرد شده و می‌ریزند؟
خشکی زیاد و یا آبیاری بیش از حد هر دو می‌توانند دلیل این اتفاق باشند.

روی برگ ها نقاط زرد و ریز دیده می‌شود؟

احتمال زیاد کنه ها به گیاه حمله کرده اند.

نام انگلیسی: banana
نلم علمی: Musa spp
خانواده: Musaceae

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

نویسنده: سبزواره

منبع: سبزواره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد