گلخانه داران برای نگهداری سانسوریا چه کاری انجام می دهند؟ سبزواره
نگهداری از سانسوریا

نگهداری سانسوریا به روش گلخانه داران

گلخانه داران برای نگهداری سانسوریا چه کاری انجام می دهند؟

نگهداری سانسوریا

شاید برای شما جالب باشد که بدانید گلخانه داران برای نگهداری سانسوریا چه کاری انجام می دهند که گیاه رشد مناسبی داشته باشد و دچار آفت و بیماری نشود.

در این مقاله به شما آموزش می دهیم تا بتوانید مانند یک گلخانه دار از انواع سانسوریا های خود نگهداری کنید.

 

نیازهای نگهداری سانسوریا:

نور مناسب:

این گیاه با اینکه به کمبود نور به خوبی مقاومت نشان می دهد اما در شرایطی که نور کافی نباشد برگ ها باریک شده و به مرور گیاه ضعیف خواهد شد. البته این ضعف و مشکل به سرعت اتفاق نمی افتد و می توان گفت گیاه به راحتی بین شش تا یکسال در محیط سایه دوام خواهد آورد.

 

آیا تمام ارقام این گیاه در برابر سایه مقاوم هستند؟

فراموش نکنید که سانسوریاهای ابلق و مهتابی و ارقامی که رنگی غیر از سبز دارند مقاومت کمتری نسبت به کمبود نور خواهند داشت و در این شرایط خیلی سریعتر تغییر رنگ می دهند. با این شرایط گلخانه داران همیشه نور زیاد و غیرمستقیم برای سانسوریا تامین می کنند. حتی در شمال کشور برخی تولیدکنندگان این گیاهان را در بیرون از گلخانه و در محیط سایه آفتاب نگهداری می نمایند.

گیاهانی که در این محیط نگهداری شوند برگ های درشت، با ترکیب رنگی جذابتر و بسیار شاداب و قوی دارندد. یادتان باشد که نور مستقیم آفتاب در روزهای با شدت زیاد (مخصوصاً تابستان) برگ های گیاه را خواهد سوزاند.

نور مایل و مستقیم در روزهای پاییز و زمستان معمولا به گیاه آسیبی نخواهد زد.

تعدادی از سانسوریاهای سبزواره

8 cm
18 cm
119,000تومان
اتمام موجودی
10 cm
15 cm
15,000تومان
اتمام موجودی
12 cm
30 cm
98,000تومان
اتمام موجودی
8 cm
15 cm
65,000تومان

 

نکته باریک تر از مو:

نوری که در ابتدای روز وارد گلخانه می شود تاثیر بسیار زیادی در رشد و شادابی گیاهان و افزایش پاجوش سانسوریا خواهد داشت. بنابراین پنجره های شرقی می توانند مکان مناسبی برای نگهداری سانسوریا در منزل باشند.

 

دما:

دما در گلخانه های تولید سانسوریا به هیچ عنوان کمتر از 15 درجه نخواهد آمد. در غیر اینصورت گیاهان تنش خواهند دید. نگران گرم شدن دمای منزل نباشید.  در گلخانه ها دما تا نزدیک به 35 درجه و بالاتر هم می رسد اما سانسوریا به راحتی دوام می آورد. در منزل هم معمولا دما به این حد نخواهد رسید.

 

رطوبت:

گلخانه های واقع در شمال کشور سانسوریاهای با کیفیت تری تولید می کنند که عمدتا به دلیل شرایط رطوبتی محیط است. اما در کل نیاز این گیاه به رطوبت حیاتی نیست و می توان در رطوبت منزل به راحتی این گیاه را نگهداری کرد.

 

آبیاری سانسوریا: 

معیار و ملاک اصلی آبیاری سانسوریا در گلخانه خشک شدن خاک است. در صورتی که خاک مرطوب باشد به هیچ عنوان آبیاری انجام نخواهد شد.

از طرفی هم به گیاه خشکی داده نمی شود که رشد آن متوقف و یا با تاخیر مواجه شود.

در گلخانه ها عموماً آب توسط شیلنگ و با پاشش روی گیاه انجام می شود اما چون مقدار تبخیر، نور و دما در گلخانه بالاست آب ریخته شده روی برگ ها به سرعت تبخیر می شود. به همین دلیل امکان قارچی شدن گیاه بسیار کمتر است.

بنابراین در آبیاری سانسوریا در منزل دقت کنید که آب روی برگ ریخته نشود چون شرایط مانند گلخانه نیست و ممکن است گیاه آسیب ببیند.

 

نکته مهم: هیچ وقت در هیچ گلخانه ای روز خاصی برای آبیاری تعیین نمی شود!

ملاک آبیاری همیشه خشک شدن سطح یا کل خاک گلدان است.

 

کوددهی سانسوریا:

این گیاه کند رشد است اما در گلخانه معمولا از کودهای کامل رویشی هر ماه یکبار استفاده می شود تا به رشد مطلوب خود برسد.

البته در منزل بهتر است فقط در بهار و تابستان ماهانه یک مرتبه به گیاهان کود کامل داده شود. از کودهای زیر برای این گیاه در طول سال استفاده کنید:

  • کود کامل 20-20-20
  • کود کامل 10-52-10 یا 13-40-13
  • کود کامل 36-12-12 سالانه یکبار
  • کود آهن سالانه یک مرتبه
  • کود میکرو سالانه یکبار
  • کود اسید هیومیک
  • کودهای دارای هورمون سیتوکنین جهت افزایش پاجوش سانسوریا

کودهای موجود در سبزواره

اتمام موجودی

تجهیزات جانبی

کود آهن (دکتر بایو)

30,000تومان
اتمام موجودی

تجهیزات جانبی

کود 20-20-20 (دکتر بایو)

25,000تومان
اتمام موجودی

تجهیزات جانبی

کود 36-12-12 (دکتر بایو)

25,000تومان
اتمام موجودی

تجهیزات جانبی

کود 10-52-10 (دکتر بایو)

25,000تومان

 

تکثیر:

تقسیم و ازدیاد در انواع سانسوریا مشابه هم نیست زیرا ارقام ابلق توسط پاجوش قابل تکثیر هستند و ارقام سبز را می توان توسط قلمه نیز تکثیر کرد. تکثیر گیاهان ابلق تقریبا توسط قلمه ممکن نیست و منجر به تولید گیاه سبز خواهد شد.

 

نکته باریک تر از مو:

در تصویر زیر برگ رقم گلدن هانی کاشته شده و گیاه به دست آمده سانسوریا سبز معمولی و سفید می باشد. در صورت جداسازی این دو از هم گیاه سفید بخاطر نداشتن کلروفیل از بین خواهد رفت. دلیل زنده ماندن این گیاه فقط بخاطر متصل بودن به سانسوریا سبز می باشد و از طریق این گیاه تغذیه میگردد.

 

تکثیر سانسوریا
تکثیر سانسوریا با برگ

بهترین روش تکثیر سانسوریا استفاده از پاجوش است چون تکثیر با قلمه معمولا زمان زیادی نیاز دارد.

 

خاک مناسب:

این گیاه در انواع خاک ها رشد می کند اما بهترین ترکیب خاک سانسوریا که عمدتا در گیاهان وارداتی رعایت می شود استفاده از کوکوپیت می باشد.

البته چون این بستر کاشت به دلیل وارداتی بودن در کشور قیمت بالایی پیدا کرده است بهتر است از ترکیب برابر پرلیت و کوکوپیت برای این گیاه استفاده کنید. این گیاه به خاک دارای زهکش خوب نیازمند است تا از آسیب بیماری های قارچی و پوسیدگی ریشه در امان بماند.

 

تعویض گلدان: 

در گلخانه ها تا زمانی که به اصطلاح گلدان ریشه پر نشده باشد تعویض انجام نمی شود. زیرا اینکار باعث تعویق در رشد و پاجوش دهی خواهد شد. هر زمان جایی برای خارج شدن پاجوش جدید وجود نداشت می توانید یکی دو درجه گلدان را بزرگ تر کنید. تعویض گلدان در گلخانه ها در همه فصلی انجام می شود اما در منزل فقط در بهار اقدام به اینکار کنید.

 

گلدهی:

بعد از چند سال که گیاه بالغ شد ممکن است ساقه گل دهنده را رویت کنید. گل در سانسوریا جنبه زینتی ندارد و بهتر است برای جلوگیری از ضعف گیاه آنها را بچینید.

این مطالب را هم حتما بخوانید

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۱۹ رای

دیدگاهتان را بنویسید